2024.05.09 godz. 11:40 Gdańsk, Pomorskie

Wynagrodzenie dla prawnika

Wyjaśnienie sytuacji

Sąd zasądził na rzecz pozwanej kwotę tytułem zwrotu kosztów procesu, czy do tych pieniędzy ma prawo radca prawny reprezentujący pozwana czy sama pozwana?Pozwana uiściła już fakturę która przed procesem wystawił radca prawny

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Maj 2024 14:42

Do tych pieniędzy na prawo pozwana, a nie radca prawny. Wynika to wprost z treści postanowienia sądu: "Sąd zasądził na rzecz pozwanej kwotę", jak i z art. 98 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego - cytuję "Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi [...] (koszty procesu)." Przeciwnikiem jest w tym przypadku pozwana, a nie radca prawny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwana umówiła się z pełnomocnikiem, że otrzyma on część/całość tych kosztów. Jednak gdyby taka umowa była, to zapewne nie padłoby to pytanie. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Maj 2024 20:12

To zależy wyłącznie od umowy pomiędzy pełnomocnikiem a Klientem (pozwaną).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)