2020.01.26 godz. 21:11 Słupsk, Pomorskie

skrócenie terminu wypowiedzenia z powodu upadłości art.36 par.1kp

Wyjaśnienie sytuacji

pracodawca chce skrócić mi trzymiesięczne wypowiedzenie o półtora miesiąca czy to możliwe i czy przy tym zachowam prawo do odprawy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sty 2020 08:57

Tak, skrócenie terminu wypowiedzenia jest możliwe na podstawie art. 36 § 6 kodeksu pracy: "Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę" . Jak więc wskazano, skrócenie okresu wypowiedzenia może się odbyć wyłącznie za zgodą obu stron (pracownika i pracodawcy). Ewentualne skrócenie okresu wypowiedzenia nie wpływa na charakter rozwiązania umowy o pracę (nie staje się ono rozwiązaniem za porozumieniem). Wobec tego, nie pozbawia ono również prawa do odprawy.