2019.05.06 godz. 21:40 Lublin, Lubelskie

Art. 556

Wyjaśnienie sytuacji

Sprzedałem, będąc firmą, urządzenie innej firmie. Transakcja została przeprowadzona na podstawie oferty, którą przekazałem firmie-nabywcy. Transakcja nastąpiła w siedzibie kupującego będącego firmą. Firma kupująca otrzymała fakturę i za nią zapłaciła. Nie podpisywaliśmy żadnej umowy, natomiast na fakturze i na ofercie widniał adres mojej strony www gdzie znajdowały się warunki sprzedaży WYŁĄCZAJĄCE RĘKOJMIĘ (art.556KC). Czy i na jakiej podstawie prawnej firma, która kupiła ma prawo do rękojmi?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Maj 2019 19:06

według mnie to jest kwestia problematyczna. Napisał Pan, że kontrahentowi przedstawił ofertę - pytanie, czy była tam wzmianka o wyłączeniu rękojmi? Pytanie czy sam kontrahent wchodził na stronę firmy i skąd wiedział o tych urządzeniach. Jeżeli dostał od Pana firmy konkretną ofertę, z której skorzystał i tam nic nie było na temat wyłączenia rękojmi, to według mnie kontrahent ma prawo do rękojmi. Kontrahent w tym momencie nie miał możliwości przed zakupem dowiedzenia się o warunkach sprzedaży. Według mnie może tu wchodzić w grę błąd oświadczenia woli, gdyby kontrahent wiedział, że jest