2023.08.01 godz. 10:44 Pszczyna, Śląskie

Czy pieniądze są rzeczą ruchomą

Wyjaśnienie sytuacji

Sytuacja wygląda następująco. Sąd Okręgowy na mój pozew o pozbawieniu tytuły wykonalności wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego w zakresie zarówno nieruchomości jak też rzeczy ruchomych do prawomocnego wyroku sądu. Pani Komornik nadal prowadzi egzekucję z pensji oraz konta bankowego twierdząc, że pieniądze nie są rzeczą ruchomą. Moje pytanie czy może nadal prowadzić egzekucję?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Małgorzata Piętka

Garwolin, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Sie 2023 10:38

Ustawa k.c. nie zawiera definicji ruchomości, stąd należy odnieść się do innej ustawy mianowicie do k.k. Zgodnie z art. 115 § 9 k.k rzeczą ruchomą jest także polski albo obcy pieniądz lub inny środek płatniczy, środek pieniężny zapisany na rachunku oraz dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej (...) w tym środek pieniężny na rachunku bankowym. Zatem w nawiązaniu do powyższego pieniądze są ruchomością. Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika (845 § 2 k.p.c).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (17 głosów)