2020.08.30 godz. 17:56 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mogę zostać obciążony kosztami

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo , Mam nietypowy problem . Pracuję w jednym z punktów lombardowych. Niedawno został skradziony sprzęt na mojej zmianie, podczas prezentacji klientowi . Klient zabrał rzecz poczym uciekł. Niezwłocznie poinformowałem szefa o zaistniałej sytuacji oraz policje. Został zabezpieczony monitoring natomiast że względu na pandemie klienci noszą maski więc nie widać w pełni twarzy złodzieja. Szacowana kwota skradzionego sprzętu jest ok.1500 zł. Czy szef może obciążyć mnie tymi kosztami ? Wiem,ze zostawał podobne praktyki wobec innych pracowników. Podpisywałem oświadczenie o odpowiedzialności wobec szkody wyrządzonej pracodawcy . Natomiast jest w niej wyłącznie informacja o szkodach z wykonywania nielazytego obowiązku podczas wyceny sprzętu , oszacowania kwot oraz stanu. Na potrzeby mogę wysłać oświadczenia.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sie 2020 18:00

Dzień dobry, zakładam, że ma Pan umowę o pracę. Obowiązuję Pana wówczas art. 114 Kodeksu pracy i ewentualna umowa z pracodawcą nie może być dla Pana mniej korzystna. Zatem żeby pracodawca mógł Pana obciążyć za szkodę, to musiałby Pan nienależycie wykonywać swoje obowiązki, a podejrzewam, że mogło nie być możliwości z Pana strony żeby zapobiec tej kradzieży (brak winy). Dodam, że to pracodawca musi wykazać, że nienależycie wykonywał Pan swoje obowiązki. Dlatego polecam się bronić przed takim obciążeniem kosztami. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)