2020.02.06 godz. 00:28 Warszawa, Mazowieckie

dla kogo recepty pro familiae

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni państwo Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości dotyczących recept pro familiae. Aktualne prawo: https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-95b/ Moja wątpliwość dotyczy słowa "lub" - czy ustawa obejmuje w linii bocznej powinowatych? Językowo tak to wygląda, ale prawnicy są zdolni do rożnych wykładni, stąd moje pytanie. Konkretnie: czy można wystawić receptę pro familiae na brata męża? a dla jego żony? pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2020 10:47

Rzeczywiście można mieć wątpliwości czy ograniczenia linii bocznej dotyczą tylko stopnia pokrewieństwa czy w ogóle powinowatych w linii bocznej. Moim zdaniem tu chodzi tylko o ograniczenie stopnia pokrewieństwa i powinowactwa, a nie wyłączenia powinowatych w linii bocznej w ogóle. Zdaniem Gdańskiej Izby Lekarskiej można receptę wystawić także "dla krewnych i powinowatych w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa (brat, siostra, szwagier, szwagierka, bratowa, siostrzenica, siostrzeniec, bratanica, bratanek)."
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)