2024.01.18 godz. 15:16 Warszawa, Mazowieckie

Umowa zlecenie, problem z wypłatą wynagrodzenia. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

1. Zawód- pośrednik nieruchomości, UZ od 07.11.23r 2. Zanim przejdę do sytuacja, która się wydarzyła wspomnę iż w poniedziałek 15.01 telefonicznie powiedziałam kierowniczce, że podjęłam decyzję o odejściu natomiast chciałabym skończyć jedną transakcję. Ona zaproponowała mi w takim razie żeby na spokojnie ją skończyła, wystawiła fakturę i wtedy zrobimy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. 3. Sytuacja się wydarzyła teraz, w momencie gdy miała nastąpić 1 wypłata. Pracujemy na systemie prowizyjnym. 4. Działałam we współpracy z drugim agentem. Ja w swojej ofercie miałam mieszkanie na wynajem a on miał klienta, który szukał mieszkania właśnie w tych kryteriach, które moje oferta spełniała. 5. Odgórnie było ustalone, iż zawsze współpraca dwóch agentów jest rozliczana w sposób taki, że każdy z agentów pobiera prowizje( wynagrodzenie) od swojej strony.czyli w tym przypadku ja powinnam wystawić fakturę, klientce która ma mieszkanie a drugi agent powinien wystawić fakturę swojemu najemcy. 6. Agent z mojej firmy z którym współpracowałam przestał odbierać ode mnie telefony, odpisywać mi na sms. Nie wiedziałam jak wygląda sytuacja na biarzaco w związku z tą transakcją. Z maili dowiedziałam się że najemca podpisał umowę najmu i moja klientka otrzymała od niego kaucje. We wtorek tzn. 16.01.24r miało nastąpić przekazanie kluczu i dopiero od tego momentu mogłabym wystawić fakturę za wykonaną pracę. 7. Fakturę miałam wystawić razem z kierowniczką wczoraj, natomiast ze względu na brak kontaktu od drugiego agenta nie wiedziałam czy mogę już to zrobić bo nie dostałam żadnej informacji czy jego klient odebrał klucze od mieszkania. 8. Wczoraj zadzwoniłam do kierowniczki czy widziała go w pracy i czy mogę udało jej się z nim porozmawiać ( wiedziała na biarzaco że nie mam z nim kontaktu) 9. Dostałam informację że rozmawiała z nim, wszystko się odbyło i zleciła mu żeby wystawił za mnie fakturę dla mojej klientki ( dodam że według mnie nie ma podstawy to wystawienia faktury za mnie ponieważ to ja mam podpisaną umowę pośrednictwa z właścicielką mieszkania i tylko ja mogę wystawić ze swojego konta fakturę) 10. Dodała też że ten agent powiedziała jej że za tą pomoc ( czyli danie klienta) życzy sobie 50% mojego wynagrodzenia. Ze względu na to, że teraz nagle się okazało iż jego klient miał inną agencję więc on nie może wziąć od niego prowizji. Nie rozumiem jak to się stało w takim razie że owy klient trafił właśnie do niego, skoro nie miał on mieszkania wpisującego się z kryteria najemcy. 11. Nie było nigdy wcześniej o tym mowy, że w związku z tym będę musiała się podzielić z nim pieniędzmi. 12. Kierowniczka dodała, że ona przekazuje tylko informację, które od niego dostała i że nie chce się w to mieszać. 13. Na jakiej podstawie on może stawiać mnie przed faktem dokonanym, skoro między nami jako agentami nie ma żadnej umowy sporządzonej? 14. Zgłosiłam wczoraj całą sprawę do p. Prezes, która miała się zapoznać z tym i oddzwonić do mnie za 40 min. Do dzisiaj do mnie nie zadzwoniła. 15. W związku z tym jakie kroki mogę poczynić teraz, i na co powinnam zwrócić uwagę. Czy w takim wypadku lepiej dla mnie będzie rozwiązać umowę za porozumieniem stron czy mam wypowiedzieć umowę z trybem miesięcznym?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2024 09:48

Dzień dobry, w opisanym przypadku należałoby dokładnie przeanalizować dokumenty w sprawie. Co do zasady, w przypadku nie wywiązywania się z umów przez zleceniodawcę należy wysłać wezwanie, a następnie rozważyć postępowanie sądowe. W razie pytań, proszę o kontakt - biuro@proviskancelaria.pl Pozdrawiam,