2020.06.22 godz. 15:35 Białystok, Podlaskie

Umowa zlecenie - zwrot nadpłaty składek.

Wyjaśnienie sytuacji

W czerwcu (już nie pracowałam) dostałam mejla z pracy, że moja wypłata za luty i marzec była ze składkami, teraz pracodawca domaga się zwrotu składek, nie mam już tych pieniędzy, to było już jakiś czas temu. Czy mam obowiązek zwrócić te pieniądze? Obecnie nie pracuję i nie mam pieniędzy by je zwrócić.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2020 17:29

Co do zasady jeżeli pracodawca wypłaci pracownikowi zbyt dużą kwotę, mamy do czynienia z bezpodstawnym wzbogaceniem. Zgodnie z art. 409 k.c. w zw. z art. 300 k.p. obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba, że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. W wyroku z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10 Sąd Najwyższy wskazał, że pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)