2020.09.22 godz. 13:10 Lublin, Lubelskie

Darowizna - zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

W 2013r. Moja babcia przepisała darowizną na mnie dom i kawałek ziemi, resztę ziemi przepisała swojej córce pomijając mojego ojca, gdyż pił. Babcia zmarła w 2016r. A teraz moja siostra chce zachowek ode mnie z tej części, czy jej się należy?? Od razu chce wspomnieć, że ojciec nadal żyje i on nic nie chce ode mnie. To czy ona ma do tego prawo??

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2020 14:11

A czy babcia ojca wydziedziczyła w testamencie, czy tylko dokonała darowizn bez sporządzania jakiegokolwiek testamentu? Jeśli go nie wydziedziczyła, to on był uprawnionym do spadku po babci z ustawy, a nie jego dzieci, i to ewentualnie on mógłby dochodzić roszczeń z tytułu zachowku, a nie jedno z jego dzieci.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)