2020.02.18 godz. 20:33 Kartuzy, Pomorskie

W jakim terminie oskarżony ma obowiązek naprawienia szkody po ogłoszeniu prawomocnego wyroku art 279 par. 1

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałem z sądu odpis prawomocnego wyroku w związku z nałożeniem na skazanego obowiązku naprawienia szkody. Zostaliśmy okradzeni po uprzednim włamaniu sprawcy i Sąd orzekł oprócz kary pozbawienia wolności obowiązek naprawienia szkody. Nie ma terminu wykonania a tylko uwaga, że w przypadku nie wykonania obowiązku naprawienia szkody możemy zwrócić do Sądu o wydanie wyroku z klauzulą wykonalności celem przedłożenia u komornika. Mam pytanie ile muszę czekać i jak ta naprawa szkody ma wyglądać /kwota ok. 5000 pln/ Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2020 12:56

Jeśli sprawca sam nie zapłacił, to trzeba poprosić sąd o doręczenie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności w punkcie dotyczącym obowiązku naprawienia szkody, a następnie złożyć wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji na podstawie tego wyroku z klauzulą. Czy uda się Państwu te należności odzyskać zależy od tego czy komornik znajdzie u sprawcy środki pieniężne czy inne składniki majątku, które można sprzedać. Może być to trudne, jeśli sprawca jest w tym czasie w więzieniu. Z drugiej strony egzekucję można prowadzić przez długi czas