2024.02.02 godz. 10:32 Kraków, Małopolskie

Zwrot pieniędzy

Wyjaśnienie sytuacji

W nieudanym małżeństwie znalazłam kochanka z którym się spotykałam 3 lata, po 2 latach zaczęłam sama budowę domu bo chciałam z nim zamieszkać i wiązać przyszłość. Pod koniec budowy gdy brakło mi pieniędzy zrobił mi przelew na konto że da mi na dokończenie kwotę 25tys. Niestety nasze drogi po roku się rozeszły, kilkakrotnie pisałam mu ze oddam mu pieniądze bo czuję się niezrcznie. Wróciłam do męża. Na chwilę obecną upomina się o zwrot pieniędzy ale ja nie mam takiej kwoty. Czy coś mi grozi jeśli nie oddam mu tych pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2024 16:32

Dzień dobry, kwestia jak interpretować przelane pieniądze na Pani konto (oraz jaki był tytuł przelewu). Jeżeli byłaby to pożyczka, to były partner może domagać się jej zwrotu. Jeżeli byłaby to darowizna to może twierdzić że odwołuje darowiznę (należy wtedy wykazać, że doszło do rażącej niewdzięczności). W przypadku braku zwrotu pieniędzy, partner może dochodzić roszczenia na drodze cywilnej. Pozdrawiam,