2020.01.23 godz. 15:30 Kościan, Wielkopolskie

W szpitalach psychiatrycznych,kto jest zobowiązany do stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjenta agresywnego.

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca nakłada na personel pielęgniarski obowiązek stosowania przymusu bezpośredniego,wobec pacjentów agresywnych,by unikać zgłaszania tych sytuacji na policję,która mogła by udzielić pomocy w celu zabezpieczenia pacjenta agresywnego,nie narażając personelu na bezpośrednie zagrożenie zdrowia a nawet życia,twierdząc ,że należy to do ich obowiązków.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2020 20:57

Witam, stosować przymus bezpośredni mogą jedynie wyszkoleni w tym zakresie pracownicy medyczni lub inne osoby w ich obecności. Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja, jednostki Służby Więziennej oraz Państwowa Straż Pożarna są zobowiązane do udzielenia pomocy na żądanie lekarza, pielęgniarki lub kierującego medyczną akcją ratunkową. Pozdrawiam, adw. Katarzyna Jarosz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)