2019.12.10 godz. 20:49 Kraków, Małopolskie

Obowiązek opieki nad starsza osoba.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałabym po krotce opisać swoją sytuację. Moja babcia ma 87 lat mieszka sama. Posiada ona 3 synów z czego 2 uchyla się od pomocy w opiece nad babcia. Ja i tata przyjeżdżamy do niej podajemy leki przygotowujemy posiłki jednakże każde z nas pracuje zorobkowo i czas który możemy poświęcić babci zaczyna się od 17. Babcia ma również przyznana opiekunkę z mopsu na 2h dziennie od poniedziałku do piątku. Moi wujlowie nie poczuwaja się do tego żeby przyjechać do babci podać jej leki wykąpać lub zrobić jej pranie. Chciałam zapytać czy jest możliwość prawna aby ich do tego prxymusic. Pozdra

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Gru 2019 11:15

Mimo iż kodeks cywilny nakłada na dzieci i rodziców obowiązek wzajemnego wsparcia (art. 87 k.r.o.), to jednak obowiązek ten nie może być wymuszony w drodze egzekucji. Nie można również na drodze sądowej żądać, by dziecko opiekowało się swoim rodzicem na starość i w chorobie. Wspomniany przepis nie stanowi bowiem podstawy żadnego roszczenia.