2022.10.04 godz. 12:24 Częstochowa, Śląskie

Zwrot pieniędzy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy jeśli moj chłopak już teraz były kupił mi auto 2 lata temu on za nie zapłacił a rozstaliśmy się pół roku temu może domagać się zwrotu danych mi pieniędzy ? Dodam ze nie ma na to żadnych dowodów to była gotówka a auto zostało zarejstrowane na mnie. Teraz wysyła mi wiadomości SMS ze mam czekac na pismo od radcy prawnego i ze chce je odzyskać. Boje się ze może założyć mi sprawę w sądzie a ja jestem samotna matka i wynajmuje mieszkanie. Czy jeśli nie będzie na to żadnych dowodów może dojść do takiej sprawy ? I czy on może ja wygrać ? Bardzo proszę o odpowiedz.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Paź 2022 12:50

Dzień dobry, to zależy jakie były między Państwem ustalenia, choć z opisu wygląda to na umowę darowizny i Pani były chłopak w mojej ocenie nie może żądać zwrotu tych środków. Jest możliwość odwołania darowizny, ale musiałaby wystąpić z Pani strony tzw. rażąca niewdzięczność, a samo tylko rozstanie takiej okoliczności nie stanowi. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ były chłopak może jeszcze inaczej argumentować - np., że była to pożyczka, że doszło do bezpodstawnego wzbogacenia bez tytułu prawnego itd., jednak wstępnie trzymałbym się wersji z darowizną. Adw. Michał Filec