2022.10.07 godz. 11:49 Wałcz, Zachodniopomorskie

Rozwód

Wyjaśnienie sytuacji

Witam chciałabym się rozwieść ale nie wiem jak do tego się zabrać . Mój mąż jest alkoholikiem i codziennie pije cały czas mi obiecuje ze to już koniec a codziennie pijany i się awanturuje

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2022 18:37

Dzień dobry. W tej sytuacji należy złożyć pozew, w treści którego wykaże Pani, że nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, rozumiany jako zerwanie trzech więzi łączących małżonków: ekonomicznej (np. wspólne dochody czy wydatki), emocjonalnej (przywiązanie itd.) oraz fizycznej. Jeżeli Sąd stwierdzi, że trwały i zupełny rozpad nie nastąpił, to nie będzie można orzec rozwodu. Osobną kwestią jest to czy chce Pani domagać się rozwodu z orzeczeniem winy lub bez orzeczenia winy. Pozew składa się do Sądu Okręgowego, wraz z odpisem dla strony przeciwnej oraz opłatą w wysokości 600 zł.