2020.06.29 godz. 11:37 Kraków, Małopolskie

Nie zapłacona grzywna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Dostałam grzywnę i pracę społeczną. Pracę społeczną dorobilam niestety grzywna z 5000 zapłacone tylko 1500 . Jestem za granicą. Jak to rozwiązać?? Czy sąd może mnie wsadzić do więzienia?? Jestem matka mam małe dzieci. Proszę poradzić co robić i co może się dziać w tym momencie. Sytuacja miała miejsce 2 lata temu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Cze 2020 16:02

Dzień dobry, w razie braku zapłaty Sąd ma możliwość zamiany grzywny na pracę społecznie użyteczną (10 stawek dziennych=miesiąc prac), jeśli do zapłaty została równowartość maksymalnie 120 stawek dziennych, a jeśli grzywna jest wyrażona wprost kwotowo to 20.000 zł=miesiąc prac (art. 45 kkw). Drugą opcją faktycznie jest zamiana na karę pozbawienia wolności, jeśli nie wyrazi Pani zgody na pracę społecznie użyteczną lub będzie to niecelowe. W razie zapłaty zmniejsza się wymiar kary zastępczej. Może Pani wcześniej wnosić o umorzenie grzywny lub jej rozłożenie na raty (art. 49-51 kkw). Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)