2022.03.10 godz. 12:43 Gdańsk, Pomorskie

Wypadek przedszkole

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Dzisiaj spotkała mnie niemiła sytuacja w przedszkolu. Pani przedszkolanka poinformowała mnie w obecności córki(4lata), że córka wykręciła drugiemu dziecku ręke. Podczas informowania córka mi uciekła i musiałam po nią pobiec. Wtedy pani przedszkolanka za mną pobiegła i powiedziała, że nie skończyła ze mną rozmowy. Powiedziałam jej, że nie mam wpływu na zachowanie córki w przedszkolu na co nauczycielka odpowiedziała, że ja jako rodzic jestem w pełni odpowiedzialna za swoje dziecko. Dodam, że córka ma diagnoze od lekarza psychiatry i jest w trakcie uzyskania orzeczenia o kształcenie specjalnie z poradni psychologiczno pedagogicznej (aby dostać nauczyciela wspomagającego). Czy jako rodzic to ja odpowiadam za zachowanie dziecka w przedszkolu i ewentualne szkody wyrządzone wobec innych dzieci czy nauczycielki (jako że fizycznie nie jestem wtedy przy dziecku)? Kto w takiej sytuacji musi płacić ewentualne odszkodowanie? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Mar 2022 13:07

Szanowna Pani zgodnie z treścią art, 427 k.c. kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku lub stanu psychicznego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tą osobę, chyba że uczynił za dość obowiązkowi nadzoru albo szkoda byłaby powstała także przy starannym nadzorze.