2024.08.12 godz. 14:52 Kielce, Świętokrzyskie

Jak

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, ile można zyskać zadośćuczynienia od sprawcy za złamaną żuchwę bez przemieszczenia ( nie było bójki, sprzeczka słowna z zaskoczenia sprawca uderzył w twarz) wszystko uwiecznione na kamerach.Poszkodowany przebywa w szpitalu już 7 dni. Hospitalizacja będzie trwała jeszcze kilka dni. W wyniku zabiegu wyrwano mu ząb -8, założono śruby, płytkę. Czy trzeba zakładać sprawę o odszkodowanie, po jakim czasie? Czy dopiero po zakończeniu leczenia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Sie 2024 17:24

Dzień dobry, skoro hospitalizacja trwa ponad 7 dni, to można mówić o przestępstwie z art. 157 § 1 k.k. i już tam można dochodzić zadośćuczynienia, choć więcej i potencjalnie uzupełniająco może przyznać później Sąd cywilny. Sprawa karna może stanowić 'podkładkę' dowodową dla sprawy cywilnej w takiej sytuacji. Trudno z góry założyć wycenę zadośćuczynienia, ale z doświadczenia myślę, że spokojnie można walczyć o kwotę powyżej 20 tysięcy złotych (raczej więcej, potencjalnie znacznie), stosując ostrożny i wstępny szacunek. Prowadzę takie sprawy w razie potrzeby. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 12 Sie 2024 17:35