2021.06.02 godz. 00:09 Poznań, Wielkopolskie

Czy mam prawo

Wyjaśnienie sytuacji

Witam jestem pracownikiem na umowie o pracę na rok od 19.05.2021 r lecz iż dostałam lepszą pracę to w dniu 31.05.2021 żlozyłam wypowiedzenie z zachowaniem czasu 2tygodni natomiast pilnie potrzebuję urlopu na żądanie na dzień 03.06.2021 i czy wg przysługuje mi urlop na żądanie ?? Jeżeli nie to czy mogę w jakiś inny sposób prosić prawnie o dzień wolny w pracy w trybie pilnym ?? Z poważaniem Monika

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

Patrycja Murawska

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2021 18:36

Ogólne reguły udzielania urlopu wypoczynkowego są stosowane do urlopu na żądanie. Oznacza to, m. in. że wniosek pracownika jest brany przez pracodawcę pod uwagę, ale nie jest dla niego wiążący. Pracodawca powinien go uwzględnić, jeśli zwolnienie urlopowe w czasie wskazanym we wniosku nie koliduje z normalnym tokiem pracy. Potwierdza to możliwość odwołania pracownika z takiego urlopu w sytuacji, gdy zaistnieją okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili jego rozpoczęcia, a wymagających obecności urlopowanego pracownika w miejscu pracy.