2024.02.05 godz. 14:20 Zielona Góra, Lubuskie

Zajęcie komornicze

Wyjaśnienie sytuacji

Witam , mam pytanie . Chodzi o to , że jestem w ciąży i zarabiam najniższą krajową. Przebywam obecnie na l4 i od dwóch miesięcy dostałam wypłatę w kwocie 2700 . Firma tłumaczy , że komornik zabiera 25 % z zasiłku. Tylko czy komornik może w ogóle coś ruszyć z kwoty wolnej od zajęcia ?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2024 15:09

W przypadku zasiłku chorobowego, komornik może zająć pewną część tego świadczenia. Jednakże, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa w Polsce, kwota wolna od zajęcia dla zasiłku chorobowego wynosi 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli otrzymuje Pani zasiłek chorobowy i wynagrodzenie, komornik może zająć część dochodu przekraczającą 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W praktyce oznacza to, że komornik może zająć 40% nadwyżki ponad 60% minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli potrzebuje Pani więcej informacji to zapraszam do kontaktu mailowego - arkadiuszkozok@gmail.com Pozdrawiam.