2019.01.15 godz. 14:28 Poznań, Wielkopolskie

Witam. Mam pytanie dot. skuteczności doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę (dyscyplinarka).

Wyjaśnienie sytuacji

Oświadczenie pracodawcy zostało wysłane na adres podany przez pracownika do akt osobowych, pismo wróciło z adnotacją "adresat nie zamieszkuje pod tym adresem/wyprowadził się". Czy w tym przypadku również wchodzi fikcja doręczenia jak w przypadku dwukrotnej awizacji?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2019 14:32

Dzień dobry, w polskim ustawodawstwie istnieje instytucja fikcji doręczenia zgodnie, z którą, jeśli pismo nie zostaje odebrane przez odbiorcę (który nie poinformował o zmianie adresu zamieszkania) poczytuje się je za doręczone i nabiera ono mocy prawnej.
Tak Nie

Prawnik

Anna Carska

Toruń, Kujawsko-pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2019 14:29

Dzień dobry, głównym pytaniem jest czy pracownik poinformował pracodawcę o zmianie adresu zamieszkania? Jeśli nie, zgodnie z KPA wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne, a 2 krotne awizowane pismo uznawane jest zgodnie z instytucją fikcji doręczenia, za dostarczone.