2023.07.30 godz. 18:33 Rawa Mazowiecka, Łódzkie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Mam pytanie odnosnie zachowka. Moi rodzice przepisali dwie gospodarki na mojego brata aby tata mogl dostac rente( odbylo sie to ponad 10 lat temu). 4 lata temu zmarla mama I po smierci mamy tata musial sprzedac swoja gospodarke poniewaz brat mial powazne dlugi w banku. Brat zabral wszystkie pieniądze I nawet tacie nie chcial dac jego czesci i po wielu klotniach I namowach brat dal mam ( mnie i siostrze)niewielka sume pieniedzy. Zostala jeszcze jedna gospodarka gdzie mieszka brat z rodzina I ojcem. Pytanie czy cos sie nam nalezy bo jak narazie to brat ma caly majatek. Dziekuje I pozdra

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lip 2023 20:05

Gospodarka przeniesiona na własność w zamian za świadczenie socjalne nie jest zaliczana (darowizna) do spadku, a zatem z tej części nie ma prawa do zachowku. Natomiast jeśli uczynił darowiznę z kwoty pieniędzy, to ta darowizna już jak najbardziej będzie stanowiła masę spadkową (substrat zachowku), po śmierci ojca. Pozostaje jeszcze pytanie czy zmarła mama posiadałą jakiś majątek, który podlega dziedziczeniu