2024.07.25 godz. 19:27 Wrocław, Dolnośląskie

Porada prawna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Mam pytanie prawne dotyczące pracy. Otóż mój mąż nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę i chce wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym z winy pracodawcy. Doczytałam, że w takim przypadku należy się odszkodowanie za czas ustawowego wypowiedzenia o prace. Czyli dobrze rozumiem, że jeżeli mąż ma umowę o pracę na czas nieokreślony i jest zatrudniony ponad 3 lata to jeżeli ustawowo okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące to za taki okres należy się odszkodowanie? I czy to dodatkowo oprócz odszkodowania należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy to już się wlicza w okres wypowiedzenia i dodatkowo urlop nie jest wypłacany? Kolejne pytanie to takie, czy już np. Od razu w wypowiedzeniu można napisać, że należy się odszkodowanie i ekwiwalent za urlop czy to trzeba składać pozew do sądu? Proszę również o informację do kiedy mąż będzie miał ubezpieczenie zdrowotne? Czy przez te 3 miesiące czy tylko do dnia wypowiedzenia, czyli do daty kiedy wypowiedzenie zostało wypisane? I ostatnie pytanie to takie, czy możemy emailowo wysłać wypowiedzenie? Ponieważ pracodawca nie pokazuje się w zakładzie pracy, w wiemy że firmę ma zarejestrowaną gdzie indziej, gdzie indziej mieszka i nie odbiera awiza. Pozdrawiam Monika Kusak

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sie 2024 11:19

Dzień dobry Jeżeli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, to odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za 3 miesiące - zgodnie z art. 55 § 1(1) Kodeksu pracy - dalej KP. Jeżeli rozwiązano umowę bez zachowywania okresu wypowiedzenia, a pracownik miał niewykorzystany urlop, to należy się ekwiwalent na podstawie art. 171 § 1 KP. Można żądać od pracodawcy odszkodowania i ekwiwalentu, ale jeżeli nie zgodzi się na to, to pozostaje droga sądowa. Po rozwiązaniu - w tym przypadku z dniem wypowiedzenia - umowy o pracę traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, jednak przez 30 dni ...

Zmodyfikowano dnia: 30 Sie 2024 11:20