2022.11.17 godz. 14:23 Gdańsk, Pomorskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mój tata dostał spadek po matce , jak i również jego rodzeństwo razem jest ich 4 osoby mieszkanie dzielone po równe części. Dwie osoby chcą sprzedać mieszkanie żeby dostać pieniądze, tata ma komornika więc chce swoją część przepisać na mnie i na brata. Jak wygląda sytuacja ze strony prawnej. Czy będzie można sprzedać mieszkanie ? Czy tata będzie mógł przepisać na rozprawie swoją dziedziczona część na nas na dzieci? Co w przypadku kiedy reszta nie będzie chciała tego sprzedać? Zaznaczę, że jeden z braci mieszka w tym mieszkaniu . Dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2022 15:03

Sąd może zastosować podział mieszkania poprzez przyznanie mieszkania na własność wujkowi który tam mieszka z zasądzeniem spłaty dla pozostałych spadkobierców. Ojciec na etapie postępowania o dział spadku może przekazać Pani mieszkanie, ale zważywszy że ma wierzycieli to oni mogą zmusić go do przyjęcia spadku i dokonania spłat zadłużenia z uzyskanego majątku.