2019.04.23 godz. 11:05 Łódź, Łódzkie

Zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, na początku kwietnia zmarł ojciec mojego byłego męża. Miał ogromne długi, w związku z tym jego 3 synowie - w tym mój były mąż - postanowili się zrzec spadku, tym samym sprawiając, że mój syn stanie się jedynym spadkobiercą. Jego ojciec mieszka w Niemczech i zadeklarował, że nie przyjedzie na ewentualną rozprawę o zrzeczenie się spadku w imieniu syna. Czy mogę w jakiś sposób ochronić syna przed długami byłego teścia. Proszę o pomoc. Długi opiewają na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Kwi 2019 13:19

po pierwsze trzeba złożyc do sądu rodzinnego o zezwolenie na takie odrzucenie (jako, że to jest sprawa, która przekracza zwykły zarząd). I we wniosku najlepiej w tym wypadku sformułowac, aby sąd zezwolił na oświadczenie o odrzuceniu spadku przez jednego rodzica - tutaj Panią. Trzeba zwrócic na to uwagę, aby sąd nie uwzględnił oboje Państwa przy składaniu oświadczenia, bo będzie wtedy Pani były mąż potrzebny.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)