2024.05.15 godz. 10:38 Sędziszów, Świętokrzyskie

Umowa o pracę

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, pracuję w Urzędzie Miejskim, mam umowę na czas nieokreślony na stanowisku pomoc administracyjna. W najbliższym czasie mam zastąpić koleżankę, która odchodzi na urlop macierzyński. Zostałam postawiona przed faktem, że moja dotychczasowa umowa zostanie rozwiązana na rzecz nowej umowy na czas określony na zastępstwo. Moje pytanie jest następujące, czy powinnam się na to zgodzić? Boję się że stracę stabilność pracy poprzez utratę czasu nieokreślonego.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Maj 2024 11:03

Dzień dobry Umowa na czas określony zmniejsza stabilność zatrudnienia. Nie ma gwarancji, że po jej zakończeniu pracodawca podpisze nową umowę. Chcąc rozwiązać umowę, pracodawca musi albo dojść z Panią do porozumienia, albo wypowiedzieć umowę, ale musiałby mieć podstawy i je podać. Nie wiadomo jakie plany ma pracodawca wobec Pani i dlaczego nie zatrudni kogoś innego na zastępstwo. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Może być tak, że jeżeli się Pani nie zgodzi na porozumienie, to pracodawca znajdzie inny sposób. Można się zapytać w jakim trybie nastąpi rozwiązanie. W wyrazami szacunku