2024.09.25 godz. 10:17 Opole, Opolskie

Sprawa spadkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Proszę mi powiedzieć jeżeli brat odżucił 14 lat temu spadek po rodzicach, a teraz, po 14 latach ja złożyłam wniosek do sądu o postępowanie spadkowe to czy brat będzie miał prawo do spadku i dlaczego sąd także wzywa go na rozprawę spadkową z obowiązkowym stawiennictwem. Czy jest coś czego mogę się obawiać ze strony brata?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Wrz 2024 15:20

Skoro odrzucił spadek, to nie będzie brany pod uwagę jako spadkobierca (pytanie, po którym z rodziców odrzucił spadek). Jako uczestnik postępowania musi złożyć zapewnienie spadkowe (potwierdzić, że skutecznie odrzucił spadek - jeśli faktycznie taka czynność nastąpiła przed notariuszem lub sądem).