2021.11.16 godz. 13:45 Kraków, Małopolskie

Spłata długów po zmarłym

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie mam pytanie I prośbę o pomoc, ponieważ zmarł Mój wojek ,który zostawił dlugi ( Wojek był kawalerem ,rodzice jego zmarli ) ma 5 sióstr I jednego brata ,którzy mają rodziny ,Wojek nie zostawił żadnego spadku ,nie miał nic swojego . Moja mama zadzwoniła do mnie z informacją, że Ona I jej siostry, razem z ich dziećmi mosimy spłacić wszystkie dlugi Wojka ? Czy to jest legalne I dlaczego ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2021 13:00

Dzień dobry! A czy były przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym Wujku (ew. notarialne poświadczenie dziedziczenia)? W mojej ocenie za zobowiązania zmarłego odpowiedzialność ponoszą jego spadkobiercy ustaleni przez sąd (lub w drodze protokołu notarialnego), a odpowiedzialność ta wynika z uregulowania art. 1030 kodeksu cywilnego: Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku." Proszę ustalić, czy nie minął jeszcze czas do
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)