2022.06.14 godz. 15:52 Wołomin, Mazowieckie

Rachunki

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. Rozstałam się z mezem w styczniu tego roku mamy na utrzymaniu 2 dzieci 15 oraz 17 lat. Mąż mieszkał u mnie w domu rodzinnym wiec w zaistniałej sytuacji się wyprowadził. Dostaje od męża 2 tys zł miesięcznie na dzieci. I teraz pytanie czy w związku z ogromnymi rachunkami za utrzymanie domu mąż powinien się dokładać do rachunków domowych to zn swiatko, gaz itp. Ja zarabiam Ok 4 tys miesięcznie lecz mąż Ok 3 razy tyle.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Cze 2022 20:03

Dzień dobry. Z informacji, jakie Pani przedstawiła domniemywam, iż kwoty 2000zł miesięcznie są przekazywane przez Pani byłego męża dobrowolnie, a więc nie jest to uregulowane alimentacyjną ani wyrokiem Sądu. W takim wypadku istnieje możliwość domagania się wyższych alimentów na drodze sądowej na podstawie 133 krio, a także zaspokojenia potrzeb rodziny, które stanowi osobne roszczenie opisane w art. 27 krio. Mimo wszystko w przypadku gdy Pani były mąż dobrowolnie spełnia świadczenia, drogę sądowoł doradzałbym jako ostateczne rozwiązanie. Pozdrawiam