2024.05.14 godz. 11:45 Gdańsk, Pomorskie

Spadek po Ojcu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. Zwracam się do Państwa ze sprawą rodzinną. Chodzi o spadek po Ojcu. Ojciec nie zostawił testamentu. Miał dzieci z trzema kobietami. Z pierwszą żoną trójke, gdzie doszło do rozwodu, podziału majątku w roku 1984 i dzieci te nie utrzynywały kontaktu z Ojcem od trego czasu , około 38 lat. Nastepnie spłodził dziecko nieślubne z kobietą z którą żył w konkubinacie. W roku 1990 wziął na żonę moją mamę i spłodził z Nią czwórkę dzieci. Z mamą wziął rozwód w roku 2009 bez podziału majątku. Gdy mama poznała Ojca prowadził on ogrodnictwo częsciowo na kredycie i przez około 10 lat prowadziła je razem z NIm,Ojciec biorąc ją na żonę obiecał dopisanie do majątku ale nigdy tego nie zrobił. Czym po prsotu oszukał moją mamę. Moja mama prócz pracy w ogrodnictwie , zajmowała się około 7 lat teściwową która była w bardzo złym stanie zdrowia ( miała pierwszą grupę inwalidztwa, miażdzycę zył w nogach , nie mogła chodzić, kilkukrotnie mama musiała jej zmieniac pampersy i ją myć)Nie otrzymywala za to zadnego wynagrodzenia . Ojciec zgodnie z testamentem za opiekę nad rodzicami (dziadek zmarl 89) miał otrzymać ich wille . Tak też się stało. W roku 2000 sprzedał ogrodnictwo i pieniądze zostały zainwestowane w remont domu oraz jego rozbudowę. Dobudowano w roku około 2004 garaż i pomieszczenie na działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza była zarejestrowana na moją mamę (niestety nie wypalił bisnes) Ojcu brakowało pieniędzy na budowę garażu i tej dzialalnosci wiec wział od mamy cały jej majątek czyli około 30 tys zł, a także brane były kredyty na mamę i chyba na Ojca też. Na mamę kredyty były brane nawet pod zastaw domu po dziadkach (rodzicach Ojca) . Co jest sprzeczne z tym że podczas rozwodu Ojciec twierdził ze nic sie mamie nie należy. W roku 2006 jeden z braci Ojca wystapił o zachówek . Ojciec musiał zapłacic mu 25 tys zł , dodatkowo koszty sądowe na skutek ciagłych odwołań Ojca od wyroku i brania kolejnych biegłych do wyceny nieruchomości urosły do kwoty 19600 zł . Mama na skutek obwiniania Ojca jej o niepowodzenie prowadzenia dzialanosci zaczeła pic.... W 2008 roku odziedziczyla spadek po swojej matce. babcia miała około 60 tys zł na ksiazeczce, wiec podzielono to na trzy bo mama ma dwoje rodzenstwa. Pieniadze te przekazała Ojcu na spłatę kosztów sądowych, w związku ze sprawami o zachuwek. Nastepnie sytuacja miedzy rodzicami się mocno zaogniła , po smierci babci mama zaczeła mocniej pić.... Wyprowadziła się w roku 2009. Doszło do rozwodu w roku 2010. Ponieważ Ojciec miał dom i obiecał ze sie Nami zajmie czwórka Nas dzieci została przy NIm. BYliśmy zmuszani do składania fałszywych zeznań przeciwko mamie. Mama wyprowadzaja się z domu nie zabrała kompletnie nic. Gdzie prócz pieniedzy któe dawała Ojcu ppodczas trwania małzeństwa miała także majątek własny w postaci mebli, sprzetu AGD itd. Po wyprowadzce matki w wieku 18 lat wyprowadziłem sie z domu ja pozywajac go o alimenty, kilka lat póżniej wyprowadziła się najmłodsza siostra gdyż równiez było wobec niej znecanie ze strony Ojca. BYła nawet rozprawa o znecanie w sadzie gdzie Ojciec został uznany za winnego i ukarany. W wyroku sądu dotyczacego rozwodu jest coś w stylu "sąd nie ingeruje w podział majątku stron " Mama nigdy nie wystąpiła o podział majątku bo sytuacja była bardzo ciężka po rozwodzie. Zabierając cokolwiek Ojcu zabierała by Nam swoim dzieciom. Sąd zreszta nie wiedziałby jak sprawiedliwie podzielić majątek w takiej sytuacji. ALe teraz gdy wszyscy jestesmy dorośli sytuacja jest inna. Mama nie zgadza się by dzieci z pierwszego małżeństwa miały cokolwiek z jej majątku. Pytanie nr 1 Czy na rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku można właczyc moją mamę byłą żonę która nie miała podziału majątku, aby najpierw wyłaczyć jej częsć ? pyt 2 Czy jeżeli nie mozna to czy będzie można to stwierdzenie nabycia spadku zatrzymać/odroczyć z uwagi na to że są niepozamykane sprawy z przeszłosci (nie nabywać tego co nie należało do Ojca) pyt3 Czy można w jakiś sposób sprawić by dzieci które nie utrzymywaly kontaktu 38 lat były traktowane inaczej niz osoby dla których ten dom byl domem rodzinnym ? Przecież tam są cały czas moje oraz moich sióstr rzeczy. NIe można dzielić rzeczy które zostały Nam dane za życia. A przedewszystkim majątek mojej mamy musi być wyodrebniony. pyt4 Jezeli ja będę chciał przejąc ten dom to jakie mam na to szanse? Wyprowadziłem się z domu w wieku 19 lat czyli ponad 10 lat temu ale było to z winy Ojca. Wielokrotnie starałem się z NIm pogodzić ale bezskutecznie. Siostry moga to poświadczyć. Tylko jedna siostra od około roku 2017 utrzymywała z Ojcem kontakt.... Obecnie to ja prowadzę rachunki w domu, opłaciłem ubezpieczenie, podatek od nieruchomości itd. Mama twierdzi że zakładała Ojcu ''pozew o zapłatę". NIe wiem jaki był tego wynik, czy jednak to wycofała ale tam są dołaczone wszystkie dowody które miała na posiadanie pieniadzy w okreslonych latach. NIestety przekazujac Ojcu jakiekolwiek pieniadze nie ma pokwitowań. Jej dzieci sa natomiast świadkami części z tych wydarzeń... pytanie 5 W jaki sposób odzyskać te dokumenty nie znając sygnatury sprawy. Mama nie pamięta, niestety.... W bankach natomiast mówią ze 5 lat przechowują dane.... pytanie 6 W jaki sposób przesunąc w czasie wszelkie działania mojego rodzeństwa by przyspieszyć finał czyli sprzedaż domu.? :D Nie ukrywam że większe pieniądze będę miał pod pod koniec tego roku albo nawet pierwszy/ drugi kwartał roku 2025. Rodzeństwo szczególnie to z pierwszego małżeństwa, którym strasznie zależało żeby iść do notariusza i tam dokonać stwierdzenia nabycia spadku i które nie utrzymywało kontaktu z Ojcem 38 lat ( jedno z nich nawet nie było na pogrzebie Ojca) straszy mnie że jezeli coś się stanie to ja bede za to odpowiadał, zadaja odemnie wziecia odpowiedzialnosci za stan techniczny domu skoro nie chciałem iść do notariusza :D . Mają pretensje ze nie wiedzą co tam się dzieje. :D. A tak naprawdę Ojciec cały czas powtarzał że ich wydziedziczy..... Przepraszam jeżeli jest to napisane chaotycznie ale no taka jest rodzinna historia.... Proszę o jak najszybszą odpowiedź fachowca gdyż jutro o godzinie 9:30 jest pierwsza rozprawa w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Maj 2024 13:35

Stwierdzenie nabycia spadku polega wyłącznie na ustaleniu kręgu spadkobierców - co do zasady wszystkie dzieci zmarłego dziedziczą w rónych częściach. Kwestie dalszego posziału majątku rodziców oraz ustalenia masy spadkowej to postępowanie o dział spadku. Jeśli uznaje Pan kogokolwiek za niegodnego dziedziczenia lub też chce Pan podważyć testament (jeśli taki istnieje), to postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest tym właściwym. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl