2024.08.20 godz. 10:38 Kępno, Wielkopolskie

Co robić?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, zakupiłem w sobotę samochód, w opisie oferty było napisane że samochód jest w stanie idealnym. Dojechałem do domu i zaczęło dymić z układu wydechowego oraz wyciek oleju spod maski. Skontaktowałem się że sprzedającym i powiedział że przyjedzie po niego laweta i wezmie go do sprawdzenia. Prosiłem o zwrot gotówki ponieważ auto jest uszkodzone ale sprzedający upiera się że odda auto po naprawie. Mam prawo na odstąpienie od umowy 14 dni ale sprzedający mi tego nie umożliwia. Co mogę z tym zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2024 14:16

Czternastodniowy termin do odstąpienia od umowy dotyczy wyłącznie komnsumenta, który zawarł umowę poza siedzibą przedsiębiorstwa lub na odległość. Trudno przypuszczać, aby kupił Pan samochód przed telefon bez możliwości zapoznania się z jego stanem. Niezależnie od tego, w przypadku wady ukrytej (w mojej opinii z taką możemy mieć do czynienia), może Pan skorzystać z uprawnień wynikających z rękojmi (żądanie dostarczenia rzeczy wolnej od wad - naprawa, żądanie obniżenia ceny, na końcu odstąpienie od umowy). Sprzedający zatem naprawi auto na własny koszt