2019.05.01 godz. 11:55 Oleśnica, Dolnośląskie

odprawa rentowa

Wyjaśnienie sytuacji

Witam.Żona przeszła na rentę po 35 latach pracy,była pracownikiem samorządowym,a teraz wnosi o wypłatę odprawy rentowej w wysokości 6-cio miesięcznej.Pracodawca twierdzi,że należy się jej odprawa jednomiesięczna.Uważam że ilekroć mówi się o odprawie emerytalnej jest to tożsame z odprawą emerytalno-rentową i zakład powinien wypłacić odprawę 6-miesięczną;Co do odprawy emerytalnej dla emerytów samorządowych sprawa jest jasna.Co z rencistami?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Maj 2019 08:53

Podstawą jest zgodnie z art. 92(1) par. 1 kp, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednakże jako Pana żona była pracownikiem samorządowym i podlega pod ustawę o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. to się trochę inaczej kształtuje. Zgodnie z art. 38 ust. 3pkt 3 tejże ustawy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości

Zmodyfikowano dnia: 02 Maj 2019 08:54
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 75% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)