2020.06.02 godz. 18:45 Wrocław, Dolnośląskie

Wraz z parterem otrzymaliśmy mieszkanie komunalne.Zostało one w 2018r wykupione na własność. W międzyczasie rozstaliśmy się.W mieszkaniu zostałam ja i nasz syn.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy były parter ma prawo żądać od momentu swojej wyprowadzki 50% wynajmu za to, że w mieszkaniu zostałam ja?(Parter mnie zostawił) Czy jeżeli były parter poda mnie do Sądu czy sąd może nakazać sprzedać nieruchomość, podzielić ją na pół i wtedy zostanie bez mieszkania z dzieckiem? Były parter pracuje za granicą, widzi się z dzieckiem kiła razy w roku, a jeżeli jak mam wziąć kredyt ( pracuje w Banku i zarabiam 2500 netto) to boje się, że rata kredytu nie pozwoli mi na pokrycie wszystkich wydatków życia codziennego. Czy sąd może nakazać mi się wyprowadzić? 50% mieszkania jest moje akcie notarial

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Cze 2020 13:52

Dzień dobry, jeśli Pani partner złoży do sądu wniosek o zniesienie współwłasności sąd może albo przyznać nieruchomość jednemu z Państwa za spłatą drugiego, sprzedać nieruchomość lub ją fizycznie podzielić jeśli jest taka możliwość. Jeśli chodzi natomiast o żądanie zapłaty jak Pani to określiła wynajmu - nie ma Pani obowiązku jego uiszczania wobec byłego partnera, gdyż tak samo jest Pani właścicielem jak i on i może w pełni korzystać z całego mieszkania. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)