2020.11.12 godz. 15:34 Warszawa, Mazowieckie

Wspólny kredyt hipoteczny z byłym malzonkeim

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem ponad rok po rozwodzie. Z byłym mężem zakupiliśmy mieszkanie 12 lat temu w kredycie CHF, gdzie wartość mieszkania nadal jest niższa od wartości kredyty. Jestesmy współwłascicielami i współkredytobiorcami. W tym mieszkaniu mieszkam ja z dwójka dzieci. Żadne z nas nie jest w stanie spłacić drugiej strony oraz przejąć kredytu w całości na siebie. Mieszkam w tym mieszkaniu sama z dziećmi juz prawie 3 lata, były mąż partycypuje jedynie w kosztach kredytu. Czy jest możliwość, abyśmy na podstawie jakiejs umowy dogadali się, ze ja płace całość raty kredytu, ale on zrzeka się mieszkania? Moze na rzecz dzieci (teraz w wieku 6 i 7 lat)? Mieszkanie kupione za 411tys., wartość kredytu teraz to w przeliczeniu na PLN ok. 600tys., wiec o spłacie drugiej osoby chyba nie ma mowy? Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Joanna Kraskowska

Odpowiedzi prawników:

Notariusz

Mateusz Borsucki

Sulejówek, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2020 10:45

Szanowna Pani, są prawne rozwiązania w takiej sytuacji. Może Pani z byłym mężem zawrzeć umowę na podstawie, której przejmie Pani w całości obowiązek spłacania kredytu w zamian za przejęcie w całości mieszkania. Taka umowa musi być w formie aktu notarialnego.