2023.01.03 godz. 13:17 Strzelin, Dolnośląskie

Wyłudzenie danych osobowych dla korzyści majątkowych

Wyjaśnienie sytuacji

W październiku poprzez platformę olx podszywając się pod firmę rekrutująca do pracy wyłudzono moje dane osobowe. Oszuści nabrali na mnie pożyczki i nie tylko. Sprawa została zgłoszona na policję. Wczoraj dostałam list od prokuratury, że sprawa została umorzona ponieważ nie można było ujawnić sprawcy. Co mogę teraz w tej sprawie zrobić? I czy będę teraz wezwana do spłaty tych zobowiązań?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2023 17:46

Dzień dobry, skoro dostała Pani wczoraj postanowienie o umorzeniu postępowania to przysługuje Pani prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania w terminie 7 dni od wczoraj. Jest możliwe, że organy ścigania chociażby nie przeprowadziły wszystkich możliwych dowodów w sprawie i tym samym postanowienie o umorzeniu jest przedwczesne. Takie postanowienie nie powoduje automatycznie, że będzie Pani musiała spłacać zobowiązania, jednak z pewnością może Pani utrudnić dowodowo obronę w sprawach cywilnych o zapłatę. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec