2024.05.23 godz. 20:22 Wrocław, Dolnośląskie

Zakup mieszkania spółdzielczo własnościowego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jestem w trakcie zakupu lokalu spółdzielczo własnościowego. W poniedziałek podpisuję akt notarialny. Na umowie przedwstępnej widnieje, że do mieszkania jest przynależna piwnica. Dzisiaj się okazało, że z piwnicy ktoś korzysta i pomimo pisma ze spółdzielni nie chce jej opuścić, do tego spółdzielnia powiedziała że jednak piwnicę należą do nich i w cale nie będę miał do niej prawa. Czy w takiej sytuacji gdyby nie doszło do podpisania aktu można to traktować jako niewypełnienie warunków umowy przez właścicieli i być przesłanką do zwrotu podwójnej wysokości zadatku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Maj 2024 13:55

Dzień dobry Jeżeli minie termin umowy przyrzeczonej, a umowa ta nie zostanie zawarta - zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej, to można wyznaczyć sprzedającemu termin do usunięcia wady (braku piwnicy). Jeżeli to nie nastąpi, to na podstawie art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego można od umowy odstąpić. Wtedy zadatek podlega zwrotowi w podwójnej wysokości. Zbliżoną sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy w Łodzi 11 marca 2014 r (sygn. akt II C 1149/13) Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)