2020.09.05 godz. 20:54 Nysa, Opolskie

Niewypłacalny pracodawca

Wyjaśnienie sytuacji

Zatrudniłem się w firmie budowlanej od 1.04.2020r. Umowa zawarta na pół etatu, ale pracowaliśmy na pełen za określoną stawkę godzinową. Pracodawca na początku wypłacał wynagrodzenie na kilka rat w miesiącu. W lipcu nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia w związku z tym zwolniłem się dn. 14.08.br. Od tamtej pory nie mogę doprosić się o świadectwo pracy i o należne pieniadze. Okazało się że pracodawca nie opłacał składek ZUS od momentu zatrudnienia. Pracodawca również nie wypłaca reszcie pracowników wynagrodzenia. W jaki sposób można rozwiązać taki problem?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Wrz 2020 18:09

w zakresie składek ZUS - sprawę może Pan zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, jeżeli była to umowa o pracę, do ZUS, do prokuratury. Co do zaległego wynagrodzenia, to może Pan wysłać wezwanie do zapłaty do pracodawcy. Podobnie jest z wydaniem świadectwa pracy - tutaj też może Pan wysłać wezwanie do wydania świadectwa pracy. Ostateczną drogą są pozwy do sądu o wydanie świadectwa pracy oraz o zapłatę.