2019.05.07 godz. 20:21 Kostrzyn nad Odrą, Lubuskie

Remont złe zrobione i nie skończone

Wyjaśnienie sytuacji

Znajomy miał nam zrobić remont mieszkania które kupiłam oczywiście pracuje na lewo bez firmy. Zapłaciłam mu już 11 tys zł za robotę której nie chce kończyć bo mówi że nie ma czasu mam dowód wpłaty zaliczki na 10 tys. 1 tys dostał do reki. Miał zrobić wszystko w mieszkaniu ogrzewanie miało być gazowe. Teraz okazało się że rurki są za cienkie i trzeba robić od nowa kaloryfery nowe są za duże tak mierzył nie mogę ich zwrócić do sklepu. I na ścianach z regipsow wyszedł grzyb czy mogę obciążyć go teraz kosztami na jakie ja się narażamy i zwrot pieniędzy jako zaliczki. Wszystko jest do zerwania.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Maj 2019 22:11

pytanie - czy była sporządzona umowa na piśmie? Pytanie czy to była zaliczka czy zadatek. W pojęciu potocznym te dwa pojęcia są używane zamiennie, ale tak naprawdę oznaczają coś innego. Zadatek jest określony przepisami kodeksu cywilnego, natomiast zaliczka nie. Może się Pani domagać od fachowca zwrotu pieniędzy. Obojętnie czy to była zaliczka czy zadatek. Z tym, że zaliczka musi być w wysokości pierwotnej, natomiast zadatek może być w podwójnej wysokości. Przy zaliczce może Pani odstąpić od umowy, z tym że trzeba wyznaczyć termin dodatkowy i dopiero po tym terminie można odstąpić od umowy