2023.09.12 godz. 11:10 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Zatrzymanie pod wplywem

Wyjaśnienie sytuacji

Zostałam zatrzymana pod wpływem alkoholu w powietrzu wydychanym 0,46 później w powietrzu było 0.48 a na koniec 0.36. Chciałam dowiedzieć się jaką karę mam oczekiwać i czy będzie w tym przypadku konieczność zatrzymania prawa jazdy

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Gru 2023 10:36

Dzień dobry, zgodnie z przepisami prawa - stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila, czyli tak jak w Pani wypadku nazywamy "stanem po użyciu alkoholu". Zgodnie z art 87 Kodeksu wykroczeń kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu (do 30 dni) albo karze grzywny nie niższej niż 2500 złotych (max grzywna 30 tysięcy). Orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów.