2022.06.02 godz. 22:39 Przemyśl, Podkarpackie

Znieslawienie

Wyjaśnienie sytuacji

Zwracam się z zapytaniem czy istnieje prawna możliwość złożenia pozwu o zniesławienie w przypadku gdy osoba rozpowszechnia wśród dużej ilości wspólnych znajomych informacje bez mojej zgody godzace w moje dobre imię?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2022 12:57

Zniesławienie jest przestępstwem opisanym w art. 212 Kodeksu Karnego. Aby wszcząć postepowanie w takiej sprawie, należy sformułować prywatny akt oskarżenia. Natomiast z informacji zawartych w pytaniu wynika raczej, że miało miejsca naruszenie dóbr osobistych. W takim przypadku, osoba poszkodowana może wnieść do Sądu Okręgowego, powództwo cywilne o ochronę dóbr osobistych na podstawie art. 24 Kodeksu cywilnego i domagać się np. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Opłata od takiego pozwu wynosi 600 zł.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)