2024.07.07 godz. 18:19 Lublin, Lubelskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Czy darowizna mieszkania żonie poświadczona aktem notarialnym, wpisaniem zony do księgi wieczystej jako nowego własciciela itd. będzie skutkowało jakimś podatkiem do zapłacenia?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2024 20:38

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko darowizny - "w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy", co wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli Żona nie przejęła od Męża żadnych długów, ciężarów czy zobowiązań, to podatek ten nie będzie należny. Podatek od darowizny też nie będzie się należał. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)