2019.09.24 godz. 21:19 Sandomierz, Świętokrzyskie

Dlaczego opłacone przeze mnie opłaty nie zostały zwrócone od roku 2011?

Wyjaśnienie sytuacji

Od 2011 roku opłacałem podatek od zatrzymywania się na przystankach drogowych, okazało się że podatek był naliczony i opłacany nie słusznie. Urząd miasta zwrócił kwotę płaconą od 2014 roku.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Wrz 2019 16:58

Prawdopodobnie miasto zastosowało art. 80 par. 1 ordynacji podatkowej i przyjęło, że prawo zwrotu nadpłaty sprzed 2014 przedawniło się. Jeśli tak było faktycznie, to przepis został zastosowany błędnie, bowiem bieg przedawnienia rozpoczyna się od terminu zwrotu podatku (30 dni od np. wydania decyzji o zwrocie nadpłaty podatku), a nie od terminu powstania nadpłaty. Kompleksowa odpowiedź na postawione pytanie wymaga znajomości podstawy naliczenia wskazanego podatku oraz treści podstawy ustalenia nadpłaty - np. decyzji stwierdzającej nadpłatę. W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)