2020.03.23 godz. 08:15 Gdańsk, Pomorskie

Dzień dobry, odnosząc się do obecnej sytuacji pandemii COVID-19 została odgórnie zawieszona możliwość prowadzenia mojej działalności

Wyjaśnienie sytuacji

Miejsce w którym prowadzę swoją działalność to obiekt miejski Stadion Energa Gdańsk, miałem nadzieję, że na podstawie https://www.gdansk.pl/wiadomosci/koronawirus-gdanski-program-wsparcia-przedsiebiorcow,a,166934 stadion umorzy mi płacenie czynszu na czas stanu wyjątkowego, niestety twierdzą że ich to nie dotyczy. Czy na podstawie Art. 495.KC mogę starać się o umorzenie opłat? Czy jedynym sposobem w tej sytuacji jest rozprawa sądowa? Pozdrawiam, Sylwester Bożęcki, PitStop-Gdańsk

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Mar 2020 13:29

Szanowny Panie, w celu udzielenia Panu bardziej precyzyjnej odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie należy zapoznać się z umową.Natomiast w mojej ocenie, aby z art. 495 k.c.można było mówić o świadczeniu niemożliwym do spełnienia powinno się wykazać jego trwały charakter.W mojej ocenie koronawirus ma charakter przejściowy wobec czego zobowiązanie nie wygasa.Zawsze jednak może Pan spróbować renegocjować umowę w drodze wzajemnego porozumienia w związku z zaistniałą sytuacją i ustalić nowe warunki współpracy na czas pandemii
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)