2019.10.14 godz. 22:01 Gdańsk, Pomorskie

dlaczego zatrzymano mi prawo jazdy ?

Wyjaśnienie sytuacji

poruszałem się po drodze osiedlowej samochodem na połowie chodnika na całej długości drogi zaparkowane samochody ,pozostała szerokość ulicy pozwala na przejazd wyminięcie się 2 aut ,podczas takiego przejazdu mojego auta i drugiego obtarliśmy sie lusterkami bez żadnej szkody ( ryski które zeszły pod palcem ) niestety po przyjechaniu policji stwierdzono że szereg aut zaparkowanych były po mojej stronie to moja wina . Wynik sprawa do sądu i zatrzymane prawo jazdy powołując się przez Policjanta na art 135 prawo o ruchu drogowym ! pokwitowanie na 7 dni i nie wiadomo co dalej ponoć do decyzji sądu

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2019 12:15

Witam, zgodnie z treścią art. 135 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zapewne zostanie Panu przedstawiony zarzut popełnienia wykroczenia z art. 86 kodeksu wykroczeń, zaś jego paragraf 3 wskazuje na możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Pańskie prawo jazdy zostanie zatrzymane do decyzji sądu, mógł prowadzić pojazd do 7 dni licząc od dnia zatrzymania dokumentu. Zapraszam do kontaktu. Adw. Marta Fundowicz