2019.03.25 godz. 09:54 Stary Radziejów, Kujawsko-pomorskie

Czy pacjentowi należy zawsze udostępnić kopię dokumentacji medycznej jego dotyczącej w całości? Czy można żądać odpłatności za taką czynność? jak sprawa wygląda po zmianach w ustawie "czyszczącej"?

Wyjaśnienie sytuacji

Pacjenci zaczynają zwracać się z wnioskami o udostępnienie kopii dokumentacji medycznej zawierającej dane osobowe na podstawie RODO zamiast zwracania się o kopię danych medycznych na podstawie ustawy o prawach pacjenta, co wiąże się z odpłatnością. Szpital zaczyna mieć moc pracy, za którą nikt nie płaci, a pracowników nie ma.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Mar 2019 10:38

Dzień dobry, zgodnie z artykułem 23 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta "Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych." Art. 28 natomiast stanowi, że za udostępnienie dokumentacji medycznej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobierać opłatę.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 66% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)