2024.05.09 godz. 12:39 Warszawa, Mazowieckie

termin przedawnienia podatku pit od sprzedazy w2018 r mieszkania uzyskanego w spadku w2013 r

Wyjaśnienie sytuacji

prawo spadkowe po kuzynce uzyskałam w listopadzie 2013 r.Zapłaciłam podatek spadkowy. W 2018 w pażdzierniku sprzedałam mieszkanie przez notariusza. kiedy przedawnia się podatek od uzyskanych dochodów.Urząd skarbowy w styczniu 2023 powiadomił mnie że prowadzi kontrole mojej sprzedaży i mam zapłacić podatek od sprzedaży w wysokosci 19 %. Proszę o odpowiedz mam 83 lata i jestem zrospaczona

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2024 13:38

Zobowiązanie podatkowe z tytułu sprzedaży nieruchomości przedawnia się z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Czyli w tym przypadku z końcem 2023 r. Nie będzie miał zastosowania art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, w przypadku nabycia mieszkania w drodze spadku, okres 5 lat liczy się od nabycia mieszkania przez spadkodawcę, bo przepis ten obowiązuje od 2019 r. Z wyrazami szacunku

Zmodyfikowano dnia: 10 Maj 2024 15:11