2020.03.10 godz. 20:32 Mielec, Podkarpackie

W jaki sposób ubiegać się o zwrot kosztów podróży na przesłuchanie jako świadek?

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałam informacje, że świadek ma możliwość ubiegania się o zwrot kosztów podróży za dojazd do miejsca gdzie przeprowadzane było przesłuchanie, w moim przypadku było to ponad 160 km w jedną stronę. Chciałabym zapytać w jaki sposób można ubiegać się o taki zwrot.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Mar 2020 21:42

Trzeba złożyć wniosek o zwrot takich kosztów ustnie do protokołu po przesłuchaniu lub złożyć pisemny wniosek w terminie 3 dni od dnia przesłuchania. Co do wysokości kosztów to w przypadku komunikacji publicznej trzeba przedłożyć bilet a w przypadku własnego samochodu podać pojemność silnika ilość kilometrów w obie strony. W zależności od sędziego to w przypadku własnego samochodu mogą być przyznane rzeczywiste koszty poniesione przez Panią na paliwo lub według przelicznika obowiązującego przy rozliczaniu podróży służbowych pracowników tj. w przy pojemnosci silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł /km a
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)