2020.02.18 godz. 06:36 Jakubowice Konińskie, Lubelskie

Czy będzie podatek?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam od rodziców otrzymałem działkę w darowiznie dwa lata temu teraz chciał bym sprzedać jej część. Słyszałem że muszę z tym poczekać 5 lat bo zapłacę bardzo duży podatek czy to prawda? Czy jako że dziedziczenie było z matki na syna jestem zwolniony z opłaty tego podatku? Czy będę zwolniony bo np wydam te pieniądze na budowę domu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lut 2020 11:27

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku podatkowego w którym nastąpiło jej nabycie jest źródłem przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę, że nabycie było nieodpłatne, bo w drodze darowizny, a więc było niewiele kosztów nabycia tej nieruchomości, to podatek będzie rzeczywiście spory. Jeśli jednak środki uzyskane z takiej sprzedaży przeznaczy Pan w ciągu 3 lat podatkowych na własne cele mieszkaniowe, to będą one zwolnione z podatku dochodowego
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)