Radca prawny
Kancelaria
Kancelaria Radcy Prawnego J. Orłowska-Pączek w Przeworsku
ul. Piłsudskiego 1/17
Przeworsk, Podkarpackie
Pokaż dużą mapę
Cennik
Stawka za godzinę:
150.00zł (z VAT)
Dostępność w tygodniu
Pon
08:00 - 16:00
Wt
08:00 - 16:00
Śr
08:00 - 16:00
Czw
08:00 - 16:00
Pt
08:00 - 16:00
Sob
--- - ---
Nd
--- - ---
O mnie
Kancelaria w Przeworsku oferuje usługi prawne, w zakresie spraw, które dotyczą różnych gałęzi i dziedzin prawa.
Nasza Kancelaria prowadzi sprawy:
- cywilne,
- karne,
- administracyjne,
- podatkowe,
- z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Prawo cywilne jest szeroką gałęzią prawa, która obejmuje wiele dziedzin. Typowymi sprawami cywilnymi są sprawy o zapłatę z tytułu wynagrodzenia należnego na podstawie umowy. Są jednak dziedziny prawa, które posiadają swoją specyfikę. Chodzi tutaj przede wszystkim o prawo rzeczowe, prawo własności intelektualnej oraz prawo spadkowe.
Prawo rzeczowe reguluje zasady korzystania rzeczy. Głównym celem prawa rzeczowego jest ochrona praw właściciela, posiadacza oraz osoby, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe. Prawo własności nie ma jednak charakteru bezwzględnego, gdyż podlega szeregu ograniczeniom. Przede wszystkim granicą wykonywania prawa własności jest prawo własności innych osób. W przypadku ograniczonego prawa rzeczowego prawo to jest ponadto ograniczone przez uprawnienia przysługujące właścicielowi rzeczy.
Ograniczone prawo rzeczowe polega na tym, że pewna osoba prawa cywilnego ma prawo do korzystania z rzeczy pomimo, że jest ona własnością innej osoby. Ograniczone prawa rzeczowe należy odróżnić od obligacyjnego prawa do korzystania z cudzej rzeczy, a główną różnice stanowi to, że prawo obligacyjne jest skuteczne tylko pomiędzy stronami umowy, natomiast prawo rzeczowe obowiązuje każdy podmiot prawa.
Co to oznacza w praktyce?
Jeżeli posiadasz służebność drogi koniecznej zmiana właściciela nieruchomości obciążonej nie ma wpływu na zakres i treść twojego prawa, jeżeli natomiast korzystasz z przejazdu na podstawie umowy obligacyjnej z właścicielem jakieś nieruchomości to umowa ta nie będzie obowiązywać nowego właściciela, w przypadku zbycia nieruchomości. Ponadto ograniczone prawo rzeczowe podlega ujawnieniu w księdze wieczystej nieruchomości obciążonej.
Prawo rzeczowe dotyczy też spraw naruszenia posiadania i własności. Warto odróżnić te dwa pojęcia w języku prawnym, gdyż w przeciwieństwie do języku potocznego nie są to terminy synonimiczne, nie można ich zatem używać zamiennie. Własność jest to stan prawny, który wymaga posiada tytułu prawa własności, tytułem takim może być akt notarialny, decyzja organu władzy publicznej lub orzeczenie Sądu. Posiadanie natomiast jest stanem faktycznym, który rodzi określone skutki prawne, w szczególności ochronę prawną posiadacza przed bezprawnym pozbawieniem go własności. Należy odróżnić posiadanie samoistne i zależne. Posiadanie samoistne charakteryzuje się tym, że posiadacz wykonuje je we własnym imieniu, a nie na podstawie zgody właściciela. Posiadanie zależne natomiast jest wykonywane na podstawie umowy lub oświadczenia właściciela lub posiadacz samoistnego. Posiadacz samoistny traktuje nieruchomość jako swoją własność.
Muszą tutaj być spełnione dwie przesłanki:
- subiektywna, tj. przekonanie właściciela, że tylko on dysponuje nieruchomością,
- obiektywna, tj. utrzymanie władztwa nad rzeczą.
Nie będzie zatem posiadaczem samoistnym osoba, która nawet w subiektywnym przekonaniu uważa się za posiadacza samoistnego. Nie będzie nim również ktoś kto nie rozciąga swojej faktycznej władzy nad rzeczą, nie użytkuje jej, nie sprzeciwia się naruszeniom swojego prawa.
Posiadacz samoistny lub zależny, nawet gdy nie jest właścicielem nieruchomości nie może być pozbawiony swojego prawa siłą. Takiego uprawnienia nie ma również sam właściciel rzeczy. Jeżeli posiadasz, np. najemca ma zostać usunięty z zamieszkania lub nieruchomości konieczne jest uzyskanie orzeczenia nakazującego mu opuszczenie lokalu. W sprawie tej nie pomoże również policja, gdyż jedynym uprawnionym podmiotem do usunięcia takiej osoby z mieszkania jest działający na podstawie tytułu wykonawczego stanowiącego orzeczenie Sądu komornik sądowy, który może wejść do mieszkania nawet siłą korzystając z asysty funkcjonariuszy policji, którzy są zobowiązani do wykonywania poleceń komornika w toku prowadzenia czynności egzekucyjnych. Komornik ma również prawo do przełamania zabezpieczeń, np. a w tym celu powinien wezwać ślusarza.
Prawo spadkowe stanowi dziedzinę prawa w ramach gałęzi prawa jaką jest prawo cywilne. Prawo spadkowe reguluje przede wszystkim zasady dziedziczenia majtku po osobach zmarłych. Najczęściej pod pojęciem sprawy spadkowej rozumiemy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku oraz sprawy o dział spadku.
Sąd stwierdza nabycie spadku na wniosek osoby zainteresowanej, nigdy z urzędu. Osoba zainteresowana to po prostu ktoś kto posiada interes w uzyskaniu orzeczenia Sądu, w tym zakresie. Osobą taką może być spadkobierca ustawowy zarówno ten powołany do dziedziczenia, jak i pominięty w testamencie, a także spadkobierca testamentowy. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć także zapisobierca oraz wierzyciel zmarłego. Zainteresowanym w sprawie są także inne osoby, takie jak współwłaściciele nieruchomości wchodzących w skład spadku, czy osoba ubiegająca się o zasiedzenie nieruchomości, która należała do spadkodawcy. W sprawie tej konieczne jest odebranie zapewnienia spadkowego od co najmniej jednego spadkobiercy, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe Sąd jest zobowiązany do zamieszczenia ogłoszenia, tak aby wszyscy zainteresowani mogli się zgłosić do udziału w sprawie. Warto również pamiętać o konieczności zgłoszenia nabycia spadku do Urzędu Skarbowego.
Po stwierdzeniu nabycia spadku spadkobiercy mają już określony udział w spadku, ale konkretne składniku spadku stanowią współwłasność spadkobierców. Zniesienia tej współwłasności można żądać w postępowaniu o dział spadku. W postępowaniu tym Sąd określi jaki składnik majątkowy przypadnie poszczególnym spadkobiercom oraz w kwestii ewentualnych spłat. Działu spadku nie trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego, jeżeli podział składników majątkowych na zasadzie ekwiwalentności, czyli żaden ze spadkobierców nie otrzyma w ramach działu więcej, niż przysługiwałoby mu zgodnie wartością posiadanych w spadku udziałów.
Sprawy spadkowe dotyczą również zachowku. Zachowek jest to kwota pieniężna, której mogą domagać się spadkobiercy ustawowi pomięci w testamencie lub też, których spadkodawca pominął podczas rozporządzania swoim majątkiem za życia od spadkobierców testamentów lub obdarowanych. Sprawy o zachowek rozpatrywane są w trybie procesowym, wić aby taki zachowek otrzymać należy wytoczyć stosowane powództwo.
Sprawy karne prowadzone są na kilku etapach. Pierwszym z nich zazwyczaj jest postępowanie przygotowawcze, w trakcie którego policja pod nadzorem prokuratora lub sam prokurator zbiera dowody, w celu przygotowania aktu oskarżenia lub umorzenia postępowania. W postępowaniu tym stroną jest podejrzany oraz pokrzywdzony. Jeżeli prokurator złoży do Sądu akt oskarżenia lub zatwierdzi akt oskarżenia przygotowany przez policję to wówczas sprawa rozpoczyna kolejny etap- tym razem przed Sądem. Sąd przeprowadza dowody na korzyść i niekorzyść oskarżonego, a następnie wydaje orzeczenie. Pokrzywdzony również może być stroną takiego postępowania pod warunkiem, że w ustawowym terminie złoży oświadczenie o przystąpieniu do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W takim przypadku pokrzywdzony może również ustanowić pełnomocnika, którym może być wyłącznie adwokat lub radca prawny. Pokrzywdzony i jego pełnomocnik zasiadają wówczas na rozprawie obok prokuratora i mogą zadawać pytania świadkom, innym pokrzywdzonym, a także oskarżonemu.
Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczą bardzo ważnych, życiowych zagadnień, między innymi przyznania renty, emerytury lub ustalenia prawa do innego świadczenia lub ubezpieczenia.
Zapraszamy także na naszą stronę:
https://radca-orlowska.pl/kancelaria-przeworsk
Zakres usług
-
Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Uczelnie
-
Uniwersytet Rzeszowski
Magister, Prawo
-
OIRP
Radca Prawny, aplikacja radcowska
Języki
- brak wpisówKursy
- brak wpisów-
Sprawa dt. kategorii: Spadki i testamenty
Data zakończenia: 2024-11-16
W swojej praktyce prowadziłam kilkadziesiąt spraw spadkowych.
Opinie
Ocena ogólna
Dodaj swoją opinię
Jak prawidłowo napisać opinię, aby została opublikowana?
Pamiętaj, żeby Twoja opinia:
- nie zawierała wrogich, niekulturalnych zwrotów,
- dotyczyła jednego, konkretnego prawnika,
- była szczegółowa i bogata w detale dotyczące przeprowadzonej sprawy,
- nie odnosiła się do sfery prywatnej prawnika,
- opisywała tylko Twoje doświadczenia, a nie przypadki innych osób.