2019.09.03 godz. 11:49 Jelenia Góra, Dolnośląskie

prawo spadkowe

Wyjaśnienie sytuacji

Bezdzietna siostra odrzuciła spadek kto przejmuje jej część ma 5 rodzeństwa w tym 2 nie żyje/mają dzieci/.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Wrz 2019 12:46

Zakładam, że pytanie dotyczy dziedziczenia ustawowego. W takim przypadku, jak opisany stosuje się art. 1020 i art. 932 § 4 i 5 kodeksu cywilnego. Bezdzietną siostrę się pomija w dziedziczeniu (tak jakby nie dożyła otwarcia spadku). Część przypadającą rodzeństwu spadkodawcy dzieli się zatem na 5 (rodzeństwo posiadające dzieci), a części przypadające 2-ce nieżyjących dzieli się po równo między dzieci każdego zmarłego. W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.